צבות מטילות

קשה לגייס מלים המתארות את החוויה המיוחדת של צפייה בבואן של נקבות צבי הים אל החוף להטלת הביצים העונתית, ואחר כך בקיעתם של צבי הים הזעירים מן הביצים והמרוץ המטורף שלהם אל הים.

לחופי קוסטה ריקה מגיעים בכל שנה, במהלך תקופות ההטלה, עשרות אלפי צבים מסוגים שונים, ואפשר לצפות בהם בחופים רבים של האוקיאנוס השקט, כמו גם בים הקריבי. נקבות צבי הים, שבות תמיד – אחרי שנים רבות – להטיל את ביציהן באותו מקום בדיוק בו הן עצמן באו לאוויר העולם.

בין הצבים שפוגשים בחופי קוסטה ריקה:

הצב הירוק – אשר אורכו בממוצע באזורים אלה הוא כ-1.2 מטרים, ומשקלו יכול להגיע עד 230 קילוגרמים. עונת ההטלות של הצב הזה, בחוף טורטוגרו אשר על הים הקריבי, היא בין החודשים יולי ואוקטובר. לחופי האוקיאנוס השקט מגיעים הצבים הירוקים בין יולי וספטמבר.

הצב באולה – הוא צב הים הגדול בעולם, אורך גופו עשוי להגיע עד ל-2.5 מטרים, ומשקל עד ל-700 קילוגרמים. עונת ההטלות שלו בחופי תמרינדו, באוקיאנוס השקט, היא החודשים פברואר ויוני. בצד הקריבי העונה היא בין מרץ ויוני.

הצב לורה – צב קטן יחסית אשר משקלו כ-45 קילוגרמים, ואורך גופו בין 55  ל-70 סנטימטרים. ההטלות של נקבות לורה הן בין יולי ונובמבר, באוקיאנוס השקט, ובין מאי ואוקטובר בחוף הקריבי.

כדאי לדעת:

רק צבה אחת שבקעה מביצה אחת מתוך כ 1000, תגיע לבשלות מינית ולהטלת ביצים לאחר כ 15 עד 20 שנה.

כל צבה מסוגלת להטיל עד 4 פעמים בעונה.

צבה יכולה להטיל כל שנתיים או שלוש שנים.

צבה מטילה בין 80 ל 200 ביצים להטלה.

צבה בוגרת יכולה להטיל במשך 4 עד 8 שנים כ 1000 ביצים.

בקוסטה ריקה, מדינה בה מקדשים את ערכי השמירה על הטבע, ההגעה אל רוב אתרי ההטלה אפשרית רק במסגרת של קבוצות מודרכות – על מנת שלא להפריע לנקבות צבי הים ולפגוע בתהליך. במסגרת הדאגה הזאת לשלומם של הצבים, הקימו הרשויות “משתלות” בחופי ההטלה השונים, ומתנדבים שמגיעים מכל רחבי העולם אוספים את הביצים ושומרים אותם בתנאים מתאימים תחת השגחה – עד לרגע בקיעת הביצים ועד הגעת הצבים הצעירים לקו המים.

יעדים מומלצים עבור צבות בקוסטה ריקה

תמונות של צבות בקוסטה ריקה